single

Mega Coaster Hyperion - najwyższy i najszybszy w Europie!

Każdy bywalec parków rozrywki wie, że rollercoastery to najbardziej oblegane atrakcje. Nic dziwnego, jest to w końcu wspólne dzieło inżynierów i psychologów zajmujących się emocjami, którzy pracują nad tym, aby zapewnić nam jak największą zabawę. Wszelkiego rodzaju chybotania i trzaski to nie oznaki awarii, to trik, który ma pobudzać naszą wyobraźnię. Otóż przerażające i ekscytujące zdarzenia aktywują w mózgu nasz system pobudzenia, wyrzucając neuroprzekaźniki i hormony dobrego samopoczucia, takie jak endorfiny, serotonina, dopamina i adrenalina. To wszystko sprawia, że przejażdżka zamienia się w ekscytującą zabawę a może ona być jeszcze wspanialsza jeśli odważymy się wypróbować Mega Coaster Hyperion w Energylandii!

Zacznijmy od tego, że Energylandia to największy park rozrywki w Polsce, który może poszczycić się osiągami na skale Europy. Park znajduje się na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego, jednak przyciąga nie tylko rodzimych turystów, ponieważ ściągają tutaj również śmiałkowie z krajów sąsiednich. Szeroka oferta i innowacyjność parku zapewnia szeroki wybór usług oraz wyjątkowo wysoki poziom atrakcyjności. Warto dodać, że z dostępnych na terenie Energylandii atrakcji możemy korzystać do woli w ramach jednego biletu. Cała inwestycja została odpowiednio przemyślana i zorganizowana, co oznacza, że park nie tylko się rozwija i jest bezpiecznym miejscem, ale także posiada świetną infrastrukturę oraz wiele możliwości dojazdowych.

Hyperion

Atrakcja została otwarta w Energylandia 14 lipca 2018. Jest to najwyższy w całej Europie Mega Coaster, który posiada aż 77 metrów wysokości i 80 metrów przy pierwszym spadku. Do tego jest on również najszybszy, ponieważ osiąga aż 142 km/h. Inwestycja ta została podjęta wspólnie z firmą Intamin, która produkuje atrakcje dla najlepszych parków rozrywki na świecie!

Parametry

Całą konstrukcja robi ogromne wrażenie, szczególnie patrząc na osiągi i parametry tej wyjątkowej kolejki. Wspomnieliśmy już, że jest to najszybsza kolejka tego typu w Europie, warto jednak wyjaśnić, co to oznacza w liczbowym ujęciu. Otóż prędkość maksymalna, jaką osiąga Hyperion wynosi sto czterdzieści dwa kilometry na godzinę. Oznacza to, że przejazd można porównać do podróży szybkim pasem autostrady z maksymalną, dopuszczalną prędkością. Parametry samej konstrukcji również zasługują na podziw. W punkcie szczytowym tor posiada osiemdziesiąt metrów wysokości, a uśredniona wysokość wynosi niewiele mniej, bo aż siedemdziesiąt siedem metrów. Spadek nachylenia to blisko 85 stopni, tak więc tor jest stromy i zapewnia naprawdę duży skok adrenaliny. To jednak nie sam tor gwarantuje niepowtarzalne doznania, ponieważ wytyczona trasa posiada dodatkowe atrakcje. Zaskakujące niespodzianki czekają na śmiałków na całej długości trasy. Wśród elementów udogodnień znajdują się nie tylko zaskakujące spadki, zwroty, ale również specjalny efekt wodny, jak splash flow oraz efekt nieważkości. Podróż nabiera tym sposobem zupełnie nowego charakteru i staje się bardziej dynamiczna.

Efekt nieważkości

Wyjątkową cechą Hyperiona jest wspomniany już efekt nieważkości. Otóż w czasie podjazdu pod górę przy takiej prędkości, jaką rozwija kolejka, udaje się uzyskać ten efekt w całej okazałości. Polega to na tym, że organizm po ruszeniu kolejki odczuwa niebezpieczeństwo i wtedy w trakcie wspinania się w górę czujemy efekt lotu. Podjazd na szczyt wydaje się o wiele szybszy, co wynika z naturalnej reakcji organizmu. Mega Coaster Hyperion trzeba przetestować na własnej skórze, aby przekonać się o jego niezwykłych możliwościach!