single

Parki doświadczeń i nauki w Małopolsce. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie ma swój niezwykły oddział, w którym dzieci i dorośli mogą zgłębiać tajemnice fizyki poprzez rozmaite doświadczenia i ekspozycje sensoryczne. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema cieszy się ogromną popularnością. Odwiedzają go zarówno liczne wycieczki szkolne, jak i rodzice z dziećmi. Czas spędzony w Ogrodzie z pewnością nie jest nigdy czasem straconym, a nauka przez zabawę przynosi fantastyczne efekty. Być może nasze dzieci pokochają fizykę?

Krótka podróż po Ogrodzie Doświadczeń

Ogród zajmuje powierzchnię aż 6 hektarów. Rozmieszczono tutaj rozmaite urządzenia, które demonstrują w ciekawy sposób prawa fizyki. Na terenie parku znajduje się także ekspozycja geologiczna „Geogródek” oraz ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”. Wędrując po zielonym labiryncie o nazwie „Lem-birynt” można zapoznać się z cytatami patrona Parku – Stanisława Lema.

Jak wygląda podróż po tym niezwykłym Ogrodzie? Na początku musimy oczywiście zakupić bilety. Po przekroczeniu bramy udajemy się na spotkanie z fizyką. Na pierwszym stanowisku czeka na nas pryzmat. W szkolnych pracowniach fizycznych uczniowie mają do dyspozycji pryzmaty, ale są one z pewnością o wiele mniejsze. Ten jest naprawdę ogromny. Wykonany został z pleksi, a jego wnętrze wypełnia gliceryna. Załamując światło słoneczne tworzy przepiękną tęczę. Uczniowie dowiadują się, na czym polega rozszczepienie światła białego.

Kolejny interesujący eksponat to tarcza Newtona. Pozostająca w bezruchu jest kolorowa. Natomiast w wprawiona w ruch zamienia się w tarcze zupełnie białą. Wystarczy 1800 obrotów na minutę, aby zaobserwować to ciekawe zjawisko.

Na pewno każdy z nas w dzieciństwie miał do czynienia z kalejdoskopem, popularną zabawką wypełnioną kolorowymi szkiełkami, które po poruszeniu tworzyły niesamowite wzory. W Ogrodzie doświadczeń możemy wejść do wnętrza takiego kalejdoskopu i to my zastąpimy kolorowe szkiełka. Będziemy tworzyli obiekt, który podlega wielokrotnym odbiciom.

Z każdy krokiem w głąb parku jego goście czują się coraz bardziej zafascynowani. Zamontowane tu urządzenia prezentują po jednym lub kilka zjawisk fizycznych jednocześnie. Odwiedzający Ogród mogą czynnie brać udział w doświadczeniach. Nie są biernymi obserwatorami. Np. uderzając wielokrotnie i delikatnie w gong uzyskują efekt sumowania fal akustycznych. Dochodzące z tego stanowiska dźwięki są niezwykle nastrojowe. Na kolejnym stanowisku można przekonać się, jak powstaje wir wodny. To od nas zależy, jak szybko będziemy kręcić korbą i jak ciekawe efekty uzyskamy. Być może sami dojdziemy do tego, jak wydostaje się taki wir.

W Ogrodzie Doświadczeń dostępne są także dodatkowo płatne atrakcje. To bujanie na żyroskopie i turlanie w kuli Zorba. Ciekawą ofertę przygotowano także dla grup np. wycieczek szkolnych. To warsztaty o różnorodnej tematyce. W weekendy odbywają się tutaj rozmaite wydarzenia, które można śledzić na stronie www.ogroddoswiadczen.pl