single

Parki doświadczeń i nauki w Małopolsce. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

​Województwo małopolskie to jeden z najchętniej odwiedzanych rejonów turystycznych w naszym kraju. Każdy, kto wybiera się w te okolice, jako obowiązkowy punkt programu powinien potraktować wycieczkę do Krakowa. Niezwykły klimat i niezaprzeczalny urok tego miasta co rok przyciągają gości z najdalszych zakątków świata. Kraków warto odwiedzić nie tylko ze względu na zabytki i doskonale zachowaną architekturę. Stolica Małopolski ma do zaoferowania również wiele ciekawych miejsc związanych z nauką. Nowością na mapie dawnego miasta królów jest Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Z myślą o potrzebach mieszkańców Małopolski oraz dla osób odwiedzających Kraków w celach turystycznych powstaje nowe centrum nauki i doświadczeń Cogiteon. To doskonałe uzupełnienie obecnej oferty kulturalnej regionu. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to instytucja kultury, której celem jest nauka przez zabawę. Projekt przewiduje stworzenie w dzielnicy Czyżyny nowoczesnego obiektu umożliwiającego dzieciom, młodzieży i dorosłym angażowanie się w projekty badawcze i eksperymenty naukowe. W specjalistycznych laboratoriach będą prowadzone zajęcia wspierające program nauczania w szkołach. W Cogiteonie będzie można skorzystać z takich urządzeń i sprzętów jak liofilizatory, drukarki 3D, wycinarki laserowe czy urządzenia CNC. W ośrodku będzie się również znajdowała przestrzeń na wystawy czasowe oraz sale do pokazów naukowych. Koncepcja architektoniczna zakłada, że w okolicy Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie znajdzie się duża ilość zieleni oraz przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu.

Nauka przez zabawę

Ideą przyświecającą twórcom Cogiteonu jest stworzenie miejsca, w którym można poszerzać swoją wiedzę poprzez zabawę. W przeciwieństwie do tradycyjnych muzeów, gdzie odwiedzający mogą jedynie zobaczyć prezentowane eksponaty, w Cogiteonie będzie można samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, badać właściwości materii i poznawać kwestie związane z funkcjonowaniem człowieka. Nowoczesna ekspozycja stała z urządzeniami interaktywnymi daje możliwość badania otaczającego świata w sposób empiryczny – a wiadomo, że człowiek najlepiej uczy się nie przez teorię, a dzięki praktyce. W Cogiteonie odnajdą się pasjonaci chemii, biologii, fizyki majsterkowania, botaniki, a nawet pieczenia i gotowania. Korzystanie z takich zajęć to świetna form treningu dla mózgu. Tutejsze wystawy zainspirują, pobudzą do twórczego myślenia i zachęcą do główkowania. Wizyta w Cogiteonie to również świetna okazja do zabawy dla całej rodziny, gwarantująca o wiele więcej niż zwyczajny plac zabaw. Być może dzięki Cogiteonowi wyrośnie nam nowe pokolenie genialnych naukowców?

Cogiteon w Krakowie – informacje praktyczne

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon ma być oddane do użytku w roku 2022. Według organizatorów, zwiedzenie całej wystawy ma zająć około 4 godzin. Na miejscu powstanie obszerny parking dla gości zmotoryzowanych. Ze względu na korzystne położenie Cogiteon będzie doskonale skomunikowany z każdą częścią Krakowa. W pobliżu centrum znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Obiekt ma być dostosowany dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Zanim nastąpi oficjalne otwarcie budynku, instytucja zamierza realizować swoją misję przez działalność wystawy mobilnej „Naukowiej”, w której znajdują się eksponaty związane z tematyką powietrza. Rozsuwana naczepa funkcjonuje w krakowskiej przestrzeni miejskiej już od dwóch lat. Zgodnie z planem ma ona odwiedzić wszystkie gminy w Małopolsce.