single

Co warto zabrać na wycieczkę rowerową z dzieckiem?

Rower stał się w ostatnich kilku latach prawdziwym turystycznym przebojem. Polacy pokochali przemieszczanie się na dwóch kółkach, a wciąż rozbudowywana sieć szlaków rowerowych sprawia, że wycieczki rowerowe stały się coraz bardziej dostępne. Nie trzeba już bazować tylko na drogach publicznych. Ścieżki rowerowe, oddzielone od ruchu samochodowego, znacząco poprawiły bezpieczeństwo i sprawiły, że rowerowe wycieczki są jeszcze przyjemniejsze.

Na rower z dzieckiem

Mówi się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Dlatego od najmłodszych lat warto dawać dzieciom dobre wzorce i uczyć je aktywnego spędzania czasu. A nic nie działa tak dobrze, jak przykład rodziców i wspólne działanie. Dzieci i rowery to przepis na niezapomnianą wycieczkę, choć moment, od którego można je realizować, jest dość indywidualny i powinni o tym zdecydować rodzice.

Decydując się na wycieczkę rowerową z najmłodszymi, należy zaopatrzyć się w przyczepkę albo fotelik. Koniecznie trzeba wybrać wyposażenie posiadające atesty, żeby być pewnym, że zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Przyczepka sprawdza się bardzo dobrze podczas kilkudniowych wyjazdów, gdy dziecko jedzie w niej jak w wózku, może spać lub obserwować świat.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Organizacja wycieczki rowerowej wydaje się bardzo prosta, ale warto pamiętać, że nawet podczas zwykłej, krótkiej przejażdżki może dojść do nieprzewidzianych, a nawet potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Rodzice muszą pamiętać o tym, że liczy się nie tylko bezpieczeństwo dziecka, ale też ich własne, bo to właśnie pod ich opieką dziecko się znajduje. Przed wyjazdem warto sprawdzić stan roweru - dopompować opony, dokręcić luzy, sprawdzić działanie lampki, w drogę zabrać zaś podstawowy zestaw naprawczy.

Bardzo ważne jest posiadanie kasków przez wszystkich uczestników wycieczki. Dla dzieci do 15 lat są one obowiązkowe, ale rodzice zapominają często, że wypadek może zdarzyć się także im. Dlatego warto przyjąć za zasadę, że wyjeżdżając na wycieczkę rowerową, robi się to w kasku, a dzieci dodatkowo powinny mieć ochraniacze na kolana i łokcie. Dobrze też by przynajmniej dzieci, a najlepiej każdy z uczestników miał kamizelkę odblaskową, dzięki której będzie lepiej widoczny na drodze.

Wyposażenie na wycieczkę rowerową z dziećmi

Wybierając się na wycieczkę rowerową z dziećmi warto sprawdzić, jakie są możliwości zjedzenia czegoś po drodze. Nie wszędzie dostępny będzie sklep czy restauracja, dlatego zabranie suchego prowiantu, zarówno kanapek, jak i drobniejszych przekąsek to podstawa. Trzeba się też zaopatrzyć w odpowiednią ilość napojów, najlepiej wody. Warto też mieć pod ręką wilgotne chusteczki do wytarcia dłoni zarówno przed, jak i po posiłku.
Nawet gdy dzień rozpoczyna się słonecznie, nie można wykluczyć nadejścia burzy czy deszczu. Dlatego warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, a także zestaw ubrań na zmianę przynajmniej dla dzieci.

Wycieczka rowerowa z dziećmi to wspaniała przygoda i sposób na spędzenie wspólnego, rodzinnego czasu. Pamiętając o dobrym przygotowaniu i zabraniu najpotrzebniejszych rzeczy można sprawić, by była bezproblemowa i pozostawiła tylko dobre wspomnienia.