single

Zabawy sensoryczne dla dzieci w domu

Podstawą zabaw sensorycznych jest pobudzenie do działania wszystkich zmysłów dziecka, tj. wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku. Pierwsze lata dziecka to czas, kiedy wskazane zmysły rozwijają się dynamicznie. Poznaj interesujące zabawy sensoryczne dla dziecka.

Zmysł dotyku i piasek – jak na plaży w Energylandii

Do zabawy sensorycznej w domu wykorzystaj piasek. Dziecko może ugniatać, przesiewać piasek, a następnie robić z niego babki, które ozdobi np. muszelkami.
Możecie także stworzyć piasek kinetyczny. Do jego przygotowania niezbędne jest: mąka kukurydziana, olej spożywczy i barwnik spożywczy. Do mąki stopniowo dolewaj olej i mieszaj, aż uzyskasz odpowiednią konsystencję. Następnie dziecko może ugniatać piasek i tworzyć figurki wedle własnego gustu.
Jeżeli jednak chcesz zapewnić dziecku o wiele więcej doznań, zabierz je do Parku Energylandia. To tam, np. w Strefie Aqualantis może rozwijać swój zmysł dotyku związany z przebywaniem w wodzie czy dotykaniem piasku.

Stwórz pudełko, w którym umieścisz różne przedmioty. Zadaniem malucha będzie odkrycie po dotyku, bez podglądania, co to za rzeczy. Jeżeli macie zbędny makaron, dziecko może ponawlekać go niczym koraliki.

Czas na smak i węch

Przygotuj pojemniczki z różnymi smakami: kwaśnym, słonym, słodkim i gorzkim. Kwaśna jest cytryna, słona jest woda z solą, gorzki np. czekolada gorzka, a słodki jest sok malinowy. Następnie pozwól dziecku próbować poszczególnych smaków i opisywać je.
W czasie próbowania Twoja pociecha może robić śmieszne minki przed lustrem.
Podobne zabawy możecie zorganizować w przypadku pobudzenia węchu smaku. Zawiąż dziecku oczy i każ zgadnąć co pachnie, czy to kwiatek, zupa, a może coś innego, np. Twoje perfumy.

Zgrany duet

Jeżeli uwielbiasz spędzać czas z Twoim dzieckiem, może tym razem pokusisz się, by wspólnie założyć zespół muzyczny, w którym będziecie razem muzykować. Garnki, słoiki, talerze, puszki, butelki to idealne instrumenty muzyczne prosto z waszej kuchni. Nie musicie więc mieć swojego, profesjonalnego sprzętu do grania.
Najpierw rodzic/opiekun wystukuje rytm, a dziecko naśladuje. Potem role mogą się odwrócić. W ten sposób dziecko poczuje się osobą decyzyjną.

Pokonajcie wspólnie przeszkody

Stwórzcie wspólnie z poduszek, wałków, obręczy, krzeseł, lin, dużych klocków tor przeszkód. Na końcu tego toru może być umieszczony skarb. Wspólnymi siłami musicie dotrzeć do skarbu. Innym rozwiązaniem jest dostarczenie dziecku elementów i zachęcenie do samodzielnego wybudowania drogi do skarbu.

Spostrzegawczość dzięki bańkom mydlanym

Bańki mydlane i ich puszczanie to wspaniała zabawa. Uczy spostrzegawczości i kształtuje refleks. Możecie umówić się z dzieckiem, że musi np. złapać 5 baniek mydlanych, by wygrać. Zobaczysz, jak maluch ruszy ochoczo do działania.
Sposobów na to, by świetnie się bawić, jest naprawdę mnóstwo!