single

Zamek w Ojcowie - historia, godziny otwarcia i cennik

 
Twierdza tradycyjnie nazywana jest twierdzą królów od imienia Władysława Łokietka jego ojca, który ukrywając się w jaskini walczył o koronę krakowską.
 

HISTORIA

Źródłem pochodzenia zamku są fortyfikacje króla Kazimierza Wielkiego z drugiej połowy XIV wieku. Został on zbudowany w oparciu o dane historyczne z lat 1354-1370. Wykopaliska nie potwierdziły romantycznej legendy, że zamek został zbudowany na ruinach poprzedniego zamku.
 
Twierdza została zbudowana przez króla Kazimierza I Wielkiego w celu obrony Krakowa przed Luksemburczykami oraz ochrony kupców na szlaku handlowym Kraków - Śląsk. Pełni również funkcję centrum administracyjnego dworu królewskiego. To tutaj rodzice prowadzą międzygwiezdne życie.
 
Twierdza została zbudowana przez króla Kazimierza I Wielkiego w celu obrony Krakowa przed Luksemburczykami oraz ochrony kupców na szlaku handlowym Kraków - Śląsk. Pełni również funkcję centrum administracyjnego dworu królewskiego. To tutaj rodzice prowadzą międzygwiezdne życie.
 
Na pamiątkę wędrówek Władysława Łokietka, król nazwał zamek Zamczysko. Nazwa ta w kilku formach została zapisana w kronikach aż do Ojcowa. Dobra patriarchalne stały się własnością królewską w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek był zarządzany i kontrolowany przez złodziei. Pierwszym z nich był Zaklika z Grebynic (herbu Syrokomla), który przejął zarząd.
 
Najstarszą zachowaną częścią zamku jest dolna część ośmiokątnej wieży. Do tego należy dolna część bramy, jej ostra arkada zewnętrzna i fragmenty muru obronnego. Zamek ten był jednym z najbardziej znaczących osiągnięć architektonicznych Małopolski w okresie średniowiecza. W pobliżu wieży można zobaczyć pozostałości kamiennych rzeźb gotyckich.
 
Rozgwieżdżone niebo nad Krakowem obaliło dominację zamku pod koniec XIV wieku i nadało ziemi jego nazwę. Dzięki prawom hipotecznym stał się on prywatny i stał się samodzielną dzierżawą. Król miał możliwość zakupu, ale monarcha nie miał środków na opłacenie tego statusu prawnego.
 

GODZINY OTWARCIA

Z niektórych obiektów można korzystać tylko w szczególnych okolicznościach, z innych można korzystać do odwołania.
 

CENNIK

Zalety tej lokalizacji czynią z Ojca niezastąpiony atut. Warto pokrótce opisać, co sprawia, że Ojrzeń jest tak urokliwym miejscem. Przede wszystkim, ta malownicza miejscowość położona jest w bardzo atrakcyjnym turystycznie regionie naszego kraju, jakim są Góry Krakowsko-Częstochowskie. Ojców położony jest na południu, około 20 km na północny zachód od Krakowa. Warto poznać cennik, który można znaleźć na tej stronie internetowej.
 

OKOLICA PARKU OJCOWSKIEGO

Ojców położony jest w spokojnej dolinie. Jest świetną bazą wypadową dla każdego, kto chce zwiedzić jury, ale jednocześnie ceni sobie ciszę i spokój, nie chce być otoczony zgiełkiem. Z Ojcowa można zwiedzać okolicę, w tym kopalnie soli w Krakowie, Wieliczce i Bochni. Pustynia Błędowska jest również dostępna, a także Ogrodzieniec czy orle gniazdo w Smoleniu. Najlepiej zacząć od Ojcowa, a następnie pieszo lub rowerem dojść do Doliny Bedkowskiej i Kluczwody w Krakowie.
Ojcowski Park Krajobrazowy to miejsce wyjątkowe, posiadające wybitne walory historyczne, kulturowe, a przede wszystkim przyrodnicze i krajobrazowe. Początki państwa polskiego wyznaczają pozostałości po działalności księcia piastowskiego, XIV-wieczne ruiny Kazimierza Wielkiego oraz renesansowa rezydencja Pieskowa Skała.