single

Poznaj Zadrę - najbardziej oczekiwany roller coaster 2019 roku

Czy jesteście fanami parków rozrywki? Koniec sierpnia to czas premiery oczekiwanej od ok dwóch lat najnowszej kolejki górskiej w rodzinnym parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Miłośników tego typu atrakcji z pewnością nie trzeba przekonywać do przetestowania możliwości Zadry. Ze względu na jej imponujący rozmiar oraz ciekawą konstrukcję oraz niezwykłe możliwości warto poznać ją bliżej!

Ambitne plany

Pierwsze informacje na temat planów budowy nowych roller coaster’ów pojawiły się w 2017 roku. Jedną z nowych konstrukcji miała być drewniana kolejka górska o rekordowych osiągach, która w założeniu miała pobić światowe rekordy w swojej kategorii. Dotychczas największymi drewnianymi roller coasterami mogły pochwalić się głównie parki rozrywki w Stanach Zjednoczonych. To tam, powstawały pierwsze takie konstrukcje. Dziś już wiemy, że ambitne wymagania jakie postawione zostały przed zespołem inżynierów i konstruktorów Zadry zostały spełnione z nawiązką. Premiera nowej kolejki odbyła się zgodnie z pierwotnym planem 22 października 2018 roku.

Emocje rosną

Już na długo przed datą premierowego przejazdu Zadra budziła wielkie emocje. Zalicza się ona do tzw. hyper coasterów czyli kolejek o wysokości ponad 61 metrów. Wykorzystanie drewna i stali jako głównego budulca sprawia, że jest to struktura określaną jako hybrydowa. Jest to również pierwsza kolejka górska na świecie zbudowana od podstaw w tej technologii. Do tej pory była ona wykorzystywana jedynie do modernizacji istniejących już kolejek drewnianych. 

Niezwykła konstrukcja

Dokładna nazwa wspomnianej technologii hybrydowej to I-Box Track. Została ona wprowadzona przez firmę RMC, która wspólnie ze swoim europejskim przedstawicielem - holenderską firmą Vekoma, odpowiada za projekt i realizację budowy Zadry. Ekipa budowlana składała się tu w szczytowym momencie z aż 300 pracowników wspomnianych przedsiębiorstw. Mieli oni przed sobą niełatwe zadanie połączenia żelaznej konstrukcji szyn z drewnianymi belkami tworzącymi wyjątkowo dużą ażurową strukturę kolejki.

Mimo złożoności projektu całość prac trwała zaledwie 11 miesięcy. Belki oraz podpory wykonane są z wyjątkowo wytrzymałego i odpornego na warunki atmosferyczne gatunku drewna sprowadzanego ze Stanów Zjednoczonych. Sosna żółta, o której mowa występuje naturalnie w stanie Georgia i stamtąd przybyły do Energylandii gotowe elementy wykonane z tego budulca. W kolejnym etapie stworzono z tych elementów większe ścianki, które z czasem łączono z metalowymi kotwami oraz torem kolejki. Na koniec przeprowadzono serię wymagających testów bezpieczeństwa gotowego roller coastera, które potwierdziły jego doskonałe parametry i możliwości.

Przejażdżka na smoku

Co zatem czeka śmiałków, którzy zdecydują się na przejazd największą i najszybszą hybrydową kolejką górską świata? Stylistyka całej konstrukcji nawiązuje do dawnych baśni oraz legend. W wagoniku Zadry można więc wyobrazić sobie przejażdżkę na latającym smoku. Będzie ona oczywiście wiązać się z ekstremalnymi doznaniami, które zapewni prędkość 121 km/h, spadek pod kątem 90 stopni z wysokości ponad 63 metrów, różne rodzaje przeciążeń dochodzących do 4g i trasa przejazdu wieloma inwersjami o długości 1316 metrów, która pozwala w pewnym momencie poczuć stan nieważkości. Odważysz się spróbować swoich sił?