single

Pomysły na wakacje w okolicy Krakowa

Lato to czas podróży – tych dalekich, ale i tych całkiem bliskich. Bez względu na to, dokąd się wybieramy, pragniemy przywieźć z sobą do domu wyłącznie dobre wspomnienia. Jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne Małopolski, mieszkańcy Krakowa i okolic mają w czym wybierać. Region ten obfituje w wiele ciekawych miejsc i urokliwych zakątków godnych zobaczenia przez dorosłych i dzieci, dlatego jego zwiedzanie może okazać się bardzo przyjemne. Sprawdź, gdzie warto wybrać się na wycieczkę w promieniu 60 km od Krakowa.

Dolina Mnikowska

Jeśli chcecie wybrać się na krótki spacer bez tłumów, polecamy odwiedzić Dolinę Mnikowską. To jedna z najbardziej urokliwych dolinek podkrakowskich, urzekająca pięknem łagodnych wzniesień i nietypowych formacji skalnych. O Dolinie Mnikowskiej (czasami nazywanej Wąwozem Mnikowskim) mówi się, że to prawdziwy cud natury. Trzeba przyznać, że ten niewielki wąwóz w Dolinie Sanki naprawdę potrafi skraść serce. Środkiem doliny wiedzie szeroka ścieżka, wijąca się między wysoko piętrzącymi się wapiennymi skałami. Po prawej stronie z wolna przepływa czarująca Sanka. Przejście całej doliny zajmuje około 1h, dlatego jest to miejsce idealnie na relaksujący popołudniowy spacer albo na wycieczkę rowerową. Po drodze znajdziecie mnóstwo ławeczek oraz stolików, gdzie możecie urządzić sobie mały piknik pośród szumu drzew i świergotu ptaków. Na terenie dolinki znajduje się grota skalna z malunkiem Matki Boskiej, zlokalizowana na sporej polanie z ławeczkami oraz mostkiem nad strumykiem. Do położonej kilkanaście kilometrów na zachód od Krakowa dolinki dojedziemy w niespełna 40 minut.

Wiślana Trasa Rowerowa

Uwielbiana przez Małopolan Wiślana Trasa Rowerowa jest jednym z najdłuższych szlaków rowerowych w całym kraju. To także ogólnopolski mega-projekt, który w zamierzeniu ma połączyć Beskidy z Bałtykiem – docelowo trasa ma liczyć aż 1200 kilometrów! Szlak rowerowy nad Wisłą w okolicy Krakowa idealnie nadaje się do uprawiania turystyki rowerowej. Wiślana Trasa Rowerowa w pełni wykorzystuje potencjał największej z małopolskich rzek. Po drodze szlak biegnie m.in. przez Skawinę, Tyniec, Bulwary Wiślane w Krakowie, tuż obok Niepołomic i nieopodal głośnego od kilku lat kolorowego Zalipia. Wiślana Trasa Rowerowa w okolicy Krakowa to wspaniały to wspaniała propozycja aktywnego spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Szlak ten jest prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników rowerów. W przeważającej mierze jest to trasa bezkolizyjna, tj. prowadząca poza ruchem drogowym. Na odcinku małopolskim trasa rowerowa nad Wisłą jest świetnie przygotowana, dlatego spokojnie możemy ją rekomendować.

Energylandia

Jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji Małopolski jest supernowoczesny park rozrywki Energylandia w Zatorze. To właśnie tu znajdziecie największy drewniany rollercoaster na świecie, zewnętrzny park wodny naśladujący tropikalną wyspę oraz kilkadziesiąt atrakcji przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i młodzieży i osób dorosłych. W Energylandii znajduje się blisko 95 różnorodnych urządzeń rozrywkowych o różnych poziomach trudności. Atrakcje rozmieszczone są w 5 sektorach tematycznych, z których każda to w zasadzie odrębne wesołe miasteczko. Bilet wstępu uprawnia do korzystania ze wszystkich dostępnych maszyn i urządzeń przez cały okres przebywania na terenie parku. Podobnie jak we wszystkich innych parkach rozrywki, dodatkowo płatne są gastronomia i oczywiście sklepiki z pamiątkami. Energylandia to świetne miejsce na całodniowy wypad za miasto. Dojedziemy do niej bezpośrednio z Krakowa w około godzinę.