single

Parki doświadczeń i nauki w Małopolsce. Zatorland.

Wśród parków tematycznych Małopolski zdecydowanie wyróżnia się Zatorland. To atrakcja, która powstała w Zatorze, z myślą o miłośnikach prehistorycznych gadów, które wyginęły bardzo dawno temu, ale wciąż poruszają wyobraźnię wielu z nas. Oprócz Parku Dinozaurów w Zatorlandzie znajduje się także Park Owadów, Park Mitologii oraz fantastyczny Lunapark. Skupmy się jednak na chwilę na Parku Ruchomych Dinozaurów.

Na spotkanie z niezwykłymi gadami

Park Dinozaurów w Zatorze to jedna z największych atrakcji tego typu na świecie i największa w Europie! Na gęsto zalesionym terenie powstała ciekawa ścieżka edukacyjna, która ma na celu prezentacje dinozaurów i ich świata. To niesamowite, ale wśród drzew kryją się figury aż 100 różnych dinozaurów. Gady, które do tej pory mogliśmy podziwiać w książkach czy filmach wyrastają przed nami, strasząc swoimi nagłymi ruchami. Bo większość z nich to ożywione modele, które poruszają się w swój charakterystyczny sposób. Wydają również dźwięki, zaskakując, co chwilę zwiedzających.

Wśród „eksponatów” Parku możemy podziwiać roślinożerne Zauropody oraz największego na świecie ruchomego dinozaura, Aregentynozaura, który ma aż 35 metrów długości! Na końcu wędrówki po parku spotkamy prawdziwego króla dinozaurów, potężnego T-Rexa, który łypie na nas groźnie swoimi ślepiami.

Po przejściu ścieżką edukacyjną możemy zwiedzić Muzeum Szkieletów i Skamieniałości. Prezentowana jest tutaj interesująca kolekcja skamieniałych zwierząt. Najciekawsze są chyba elementy szkieletów dinozaurów. Muzeum udostępnia sale dydaktyczne, w których nauczyciele mogą przeprowadzić interesujące lekcje historii. Odbywają się tutaj również Warsztaty Młodego Paleontologa. Ich uczestnicy mogą odkrywać szkielety dinozaurów skryte w masie gipsowej. Mają do pomocy specjalistyczne narzędzia.

O krok od Energylandii

Wizyta w Zatorlandzie może mieć nie tylko rozrywkowy, ale i edukacyjny wymiar. Możemy z powodzeniem połączyć ją z wycieczką do pobliskiej Energylandii. Tutaj atrakcji naukowych również nie brakuje. Na zwiedzających czeka między innymi niesamowite, nowoczesne, trójwymiarowe Planetarium, w którym odbywają się ciekawe seanse na temat kosmosu.

Ogromną atrakcją są również wioski tematyczne przygotowane na terenie Parku. Wioska Szwajcarska przenosi gości do niezwykle malowniczego miejsca u podnóża Alp. Możemy poczuć tę specyficzną atmosferę i podziwiać charakterystyczne budynki.

Miłośnicy historii będą z pewnością zachwyceni tutejszą wioską Wikingów. Dawny gród skandynawskich wojowników robi ogromne wrażenie. Każdy detal jest idealnie dopracowany. Dzięki temu możemy dobrze poznać realia tamtych czasów. Dowiadujemy się, jak wyglądało codzienne życie Wikingów, ich praca, domostwa, stroje.

Nauka połączona z rozrywką jest niezwykle atrakcyjną dla dzieci formą edukacji. Warto wykorzystać ofertę parków tematycznych znajdujących się w Małopolsce, by urozmaicić nieco tradycyjne lekcje.