single

Parki doświadczeń i nauki w Małopolsce. Park Mitologii Zatorland.

Kompleks Parków Rozrywki Zatorland to jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc na mapie Zatoru i całej Małopolski. Obejmuje cztery różne parki tematyczne. W 2012 roku powstał na jego obszarze niezwykle oryginalny Park Mitologii, który stanowi nawiązanie do kultury antycznej. Fantastycznym tłem dla rzeźb mitologicznych postaci jest malowniczy staw, po którym można odbyć przejażdżkę łodzią. Na wyciągnięcie ręki pozostają piękni bogowie, odważni herosi i straszne potwory z kart mitologii greckiej i rzymskiej. Dla tych, którzy wolą pozostać stopami na lądzie przygotowano ścieżkę, po której można wędrować i obserwować poszczególne scenki z mitologii. Wzdłuż zbiornika wodnego nie brakuje również dodatkowych atrakcji. Dla dzieci przygotowany został plac zabaw, park linowy, koń trojański do wnętrza, którego można wejść i zrobić sobie ciekawe zdjęcie oraz olbrzymia postać cyklopa, który straszy swoim pojedynczym okiem, ale jednocześnie fascynuje. 

Krótka charakterystyka Parku Mitologii

Park zaskakuje swoim wyglądem oraz oryginalnym charakterem. Ruchome posągi na wodzie są główną atrakcją. Towarzyszą im nagrania, które przekazują ciekawostki mitologiczne oraz stanowią dodatkową informacje o konkretnych postaciach. Dla przykładu mijając posąg Narcyza, możemy posłuchać jego przechwałek na temat własnej osoby. Główną ścieżką wiodącą wzdłuż jeziora dotrzemy wprost na pomost, z którego odpływają bezgłośnie pracujące gondole. Odtwarzane są na nich historie helleńskich bogów i herosów. Przejażdżka po jeziorze trwa około 20 minut. W ich trakcie możemy podziwiać z bliska solidnie wykonane figury. Niektóre z nich przyjęły bardzo dynamiczne pozy np. Herkules walczący z Hydrą. Większość posiada swoje charakterystyczne atrybuty. Hadesowi towarzyszy, więc trzygłowy Cerber, a Syzyf toczy pod górę ogromny głaz. Ogromne wrażenie na zwiedzających robią tańczące fontanny oraz piękna antyczna sceneria. 

Czy Park Mitologii jest dla wszystkich?

Park Mitologii w Zatorze to doskonała propozycja na rodzinny wyjazd i wspólne spędzenie czasu. Z pewnością zachwyci fanów mitologii. Jednak mniejsze dzieci, które niewiele wiedzą o antycznym świecie mogą tu poczuć się nieco znudzone. Dlatego doskonałym pomysłem jest wprowadzenie ich przed wyjazdem do tego niezwykłego świata. Warto poczytać mitologiczne historie, zaznajomić dzieci z głównymi bohaterami i opowiedzieć trochę o nawiązaniach to mitologii w literaturze czy sztuce. Oczywiście, wszystko na miarę ich wieku. Dzięki temu świat przedstawiony w Parku Mitologii nie będzie dla nich zupełnie obcy. 

We wszystkich parkach Zatorlandu istnieją specjalne strefy dydaktyczne, które pozwalają nauczycielom zorganizować interesujące zajęcia z literatury, historii, a nawet plastyki. Takiej strefy nie brakuje także w Parku Mitologii. Co rusz można się tu zresztą natknąć na szkolne wycieczki, bo miejsce to sprzyja edukacji poprzez zabawę i rozrywkę.