single

Parki doświadczeń i nauki w Małopolsce. Park Lotników Polskich.

Park Lotników Polskich został zlokalizowany w krakowskiej dzielnicy Czyżyny i zajmuje ogromny obszar 60 hektarów. Zajmuje drugie miejsce na podium wśród największych parków Krakowa. To imponujący zielony teren oferujący możliwość relaksu, wypoczynku, aktywności fizycznej i zabawy. Znajduje się tu między innymi plac zabaw dla dzieci, boiska do gry, ścieżka rowerowa oraz ścieżka biegowa. 

Ścieżka dydaktyczna Parku Lotników Polskich

Wędrując ścieżką dydaktyczną Parku możemy zgłębiać wiedzę z zakresu dendrologii, historii, geografii oraz ornitologii. I ta wszechstronność jest ogromnym atutem tutejszej ścieżki. Swoją wędrówkę możemy rozpocząć na skwerze przy Alei Jana Pawła II. Kierując się na zachód mijamy charakterystyczne pagórki będące pozostałością Fortu Pszorna, należącego do austriackiej twierdzy Kraków. Naprzeciwko możemy podziwiać wyjątkowy pomnik, wzniesiony ku czci wszystkich polskich lotników, którzy polegli w trakcie II wojny światowej. 

Skręcając na południe poznajemy, porastającą zbocza łagodnej doliny, robinię białą. Ten gatunek drzew ma powyginane pnie, które pokrywa popękana kora. Mocno pachnące białe kwiaty przypominają nieco kwiaty akacji. Kierując się na zachód trafimy na najszerszą aleję parku wysadzoną niezwykle dekoracyjnymi kasztanowcami białymi. To nie koniec naszej dendrologicznej przygody. Niezwykle ciekawie prezentują się wierzby płaczące o długich, zwisających gałęziach. Trudno też nie zauważyć szpaleru z czarnych topoli oraz grupy jesionów wyniosłych charakteryzujących się wygiętymi i pochylonymi pniami.

Idąc ścieżką porośniętą klonami pospolitymi znajdziemy tutejszy plac zabaw. Park jest domem wielu gatunków ptaków. Podstawowych danych na ich temat dostarczają tablice informacyjne. Niektóre gatunki bardzo głośno dają o sobie znać, umilając nam pobyt w Parku swoim śpiewem. W Parku znajduje się również niezwykle symboliczne miejsce. To Pola Nadziei, na których każdej wiosny rozkwitają żółte żonkile. Są ukłonem w stronę Hospicjum Św. Łazarza i wszystkich, którzy pomagają temu wyjątkowemu miejscu i jego podopiecznym. 

Na rozstaju alejek wiodących od Pól Nadziei możemy zaobserwować grupę modrzewi europejskich. To najliczniej reprezentowany w Parku Lotników Polskich gatunek drzew iglastych. Są jedynymi drzewami iglastymi, które zimą pozbywają się igieł. Ozdobą gałęzi pozostają wówczas modrzewiowe szyszki. 

Spacerując alejką na północny wschód możemy zapoznać się z kolejnymi gatunkami – jesionem wyniosłym i topolą białą. Topoli jest w Parku najmniej, ale prezentują się niezwykle efektownie i są prawdziwą ozdobą tego miejsca. 

Niezwykle uroczym fragmentem Parku jest brzozowy zagajnik. Królują tutaj brzozy brodawkowate. Dalej na wprost znajdują się jaśminowce wonne, krzewy o niepowtarzalnych białych kwiatach, które roztaczają niesamowity zapach. Kwitną bardzo obficie w maju. W tym czasie spacer pośród parkowych alejek staje się prawdziwą przyjemnością i okazją do relaksu.