single

Ograniczenia w Parkach Rozrywki - co warto wiedzieć?

Parki rozrywki są coraz bardziej popularne w naszym kraju, choć nie cieszą się jeszcze tak wielką sławą i uznaniem, jak wesołe miasteczka i parki rozrywki w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. W takich miejscach na zwiedzających czeka cała masa różnych atrakcji, więc każdemu na pewno uda się znaleźć coś dla siebie. Jednak w parkach rozrywki nie chodzi jedynie o beztroską zabawę, ale również o bezpieczeństwo. Klienci mają świetnie się bawić, ale aby tak było wyszkolona odpowiednio obsługa musi zadbać o zabezpieczenia, przestrzeganie zasad i niezbędne normy. Z troski o bezpieczeństwo uczestników rodzą się ograniczenia i, choć możemy być niezadowoleni lub wykluczeni z jakiejś atrakcji, to restrykcyjne zasady są dla naszej ochrony.

Barierki

Atrakcje najczęściej ogrodzone są od strefy publicznej ogrodzeniem lub siatką. Takie zabezpieczenie szczególnie ważną rolę odgrywa w przypadku kolejek i roller coasterów, gdzie w grę wchodzi prędkość. Teren odgradzany jest dla bezpieczeństwa użytkowników parku, którzy nie powinni pod żadnym pozorem przekraczać takich barier. Wejście na tor kolejki lub innej atrakcji może skończyć się, bowiem tragicznie – gdyby rozpędzony pojazd uderzył w osobę, która przekroczyła ogrodzenia, ta mogłaby odnieść poważne obrażenia lub stracić życie. W dodatku tak nieodpowiedzialne zachowanie tworzy zagrożenie dla innych użytkowników. Jednak zdarza się, że nieuprawnione osoby przekraczają granicę w poszukiwaniu zagubionych podczas korzystania z atrakcji przedmiotów – części odzieży, aparatów czy telefonów. Obsługa zbiera po wyłączeniu atrakcji takie przedmioty i można się o nie upominać w biurze obsługi klienta. Nie należy, dlatego wnosić zbędnych przedmiotów na atrakcje, by w trakcie zabawy ich nie upuścić.

Limity wzrostu

Wiele atrakcji posiada ograniczenia wzrostu, zarówno minimalne i maksymalne. Atrakcje w parkach rozrywki nie są elastyczne i mają określone wymiary, dlatego zbyt duży wzrost lub niewystarczający może zdyskwalifikować nas z udziału w pewnych atrakcjach. Użytkownicy muszą odpowiednio mieścić się w konstrukcjach, by móc bezpiecznie korzystać z rozrywki. Niestety, standardy robione są pod większość użytkowników, a nie jednostki i wymiary będą dostosowane do średniej wzrostowej populacji.

Chorym wstęp wzbroniony

Niektóre choroby również nie pozwalają na udział w atrakcjach, bowiem mogą narażać zdrowie użytkowników. Parki nie chcą brać odpowiedzialności za urazy osób chorych, które z własnej woli podejmują ryzyko. Kobiety w ciąży nie mogą korzystać z większości atrakcji (szczególnie ruchomych i kontaktowych), osoby z padaczką czy chorobami serca nie wejdą tam, gdzie są migające światła, dym i wysokości. O ograniczeniach dla chorych informują tablice, a użytkownicy podejmują własną decyzję – park nie ponosi odpowiedzialności za urazy, gdy zdecydujemy się brać udział w konkretnych atrakcjach.

Kolorowy…

Niektóre osoby mają słabe nerwy lub niezbyt odporny żołądek, czasami oba na raz. Cierpiący na chorobę lokomocyjną lub nadwrażliwość żołądka, który w parkach rozrywki jest narażony na tłuste i niezdrowe pokusy żywnościowe, powinny zastanowić się nad odpuszczeniem sobie ekstremalnych przejażdżek. Szybka jazda, szarpnięcia, duże wysokości i skoki ciśnienia mogą odbić się bardzo niekorzystnie na naszym żołądku – wrażliwy może się zbuntować, a w efekcie dojdzie do katastrofy. Marnie byłoby zwymiotować na plecy współuczestnika atrakcji lub jeszcze chyba gorzej – na samych siebie.