single

Najlepsze rollercoastery do testowania

Każdy z nas, kto marzy o ekstremalnej wyprawie pełnej niezapomnianych przygód szuka odpowiedniego miejsca, które sprosta temu wyzwaniu. Najlepiej zorganizowane oraz najbardziej kompleksowe pod tym względem są wielkie parki rozrywki. Jeśli za cel postawimy sobie przetestowanie największych kolejek górskich dostępnych w naszym kraju to stanie się oczywiste, że musimy w najbliższym czasie odwiedzić Energylandię położoną w miejscowości Zator w Małopolsce. Zastanówmy się jak zaplanować taką wyprawę i które atrakcje wybrać, aby w pełni wykorzystać taki wyjazd?

Dobre przygotowanie wyprawy to podstawa!

Jak zorganizować wyprawę do największego rodzinnego parku rozrywki w Polsce? Nic prostszego. Poza indywidualnym transportem samochodowym mamy również możliwość skorzystania z dedykowanych pociągów oraz autokarów, które odjeżdżają z głównych dworców m.in w Krakowie oraz Katowicach. Miejscowość Zator, w której znajduje się opisywany park znajduje się w odległości ok jednej godziny drogi z tych dwóch miast dzięki czemu bardzo łatwo się tam dostać. Musimy jedynie pamiętać, aby w dniu wycieczki wstać odpowiednio wcześnie i zarezerwować sobie cały dzień na intensywne wrażenia. Możemy również zaplanować dłuższy wyjazd i zarezerwować sobie w okolicy parku wygodny pokój lub domek dzięki rozbudowanej bazie noclegowej. jest to ciekawa opcja również w przypadku planowania wyjazdu integracyjnego dla większej grupy osób.

Hyperion, tego nie możesz odpuścić

Najważniejszym punktem naszej listy ekstremalnych kolejek górskich do sprawdzenia będzie niewątpliwie Hyperion. Często jest to pierwsza atrakcja, która rzuci nam się w oczy po przybyciu do Energylandii, tory kolejki są rozlokowane w bliskiej odległości od parkingu oraz głównej bramy wejściowej parku. Hyperion przyciąga kolejnych śmiałków swoimi imponującymi parametrami, które wyróżniają go na tle innych rollercoastrów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Przy wysokości 77 metrów zajmuje on pierwsze miejsce na Starym Kontynencie w kategorii najwyższych kolejek z klasycznym napędem łańcuchowym. Jest to też druga najszybsza kolejka w Europie zaraz po tematycznym parku Ferrariland w Hiszpanii. Maksymalna prędkość jakiej tu doświadczymy to aż 142 kilometry na godzinę. Poczucie prędkości oraz wysokości potęguje również otwarta konstrukcja wagoników, zabezpieczenia typu lap bar, które usztywniają ciało od pasa w dół dzięki czemu możemy zachować pełną swobodę ruchów oraz doświadczyć wrażenia wypadania z fotela przy dohamowaniach oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

Zadra

Topową atrakcją parku, którą także powinniśmy brać pod uwagę jako jeden z priorytetów do zaliczenia jest Zadra. Jest to nowo otwarta kolejka górska o nietypowej hybrydowej konstrukcji. Podpory i rusztowania są tu wykonane ze specjalnego rodzaju wytrzymałego drewna sprowadzanego w tym celu aż ze Stanów Zjednoczonych. Natomiast szyny oraz elementy napędu są już wykonane w całości ze stali. Przy wysokości 62,8 metra i prędkości 121 km/h jest to najwyższa i najszybsza kolejka na świecie typu hybrydowego. Dzięki swoim wyjątkowym parametrom Zadra ze względu na swoje osiągi została sklasyfikowana w elitarnym gronie kolejek górskich jako jeden z niewielu hyper coasterów. Premiera urządzenia odbyła się 22 sierpnia 2019 roku. Kolejka stała się główną atrakcją nowej strefy Energylandii pod nazwą Smoczy Gród. Motywem przewodnim są tutaj odwołania do baśni oraz legend związanych ze smokami, a zabudowa przypomina średniowieczne miasteczka.