single

Hyperion i inne rollercoastery Energylandii, czego jeszcze o nich nie wiesz?

Energylandia jako największy park rozrywki w naszym kraju słynie z wyjątkowych atrakcji, które często wyróżniają się swoimi parametrami oraz możliwościami. Wśród nich największą uwagę wszystkich odwiedzających przyciągają wielkie kolejki górskie zwane też rollercoasterami. Mogą one konkurować z największymi tego typu konstrukcjami na świecie, a także w wielu wypadkach być wśród nich na pierwszym miejscu. Warto dowiedzieć się co stanowi o wyjątkowości tych urządzeń.

Czym wyróżniają się rollercoastery w Energylandii?

Odwiedzając nieformalną stolicę Polskiej rozrywki kierujemy się głównie w stronę największych i najbardziej znanych atrakcji, którymi są tu kolejki górskie. Choć te największe tworzą jedną strefę ekstremalną to jednak są między nimi spore różnice. Ze względu na swoje rozmiary znajdują się także w różnych częściach Parku stanowiąc wyróżniający się element krajobrazu. Już z daleka jeszcze zanim wkroczymy do krainy ekstremalnej zabawy kuszą nas one swoimi rozmiarami, a także wesołym krzykiem zadowolonych użytkowników. Gdy bliżej przyjrzymy się konstrukcjom kolejek, z którymi mamy tu do czynienia łatwo zauważymy między innymi, że mają one odmienną budowę elementów nośnych, rusztowań i wsporników, różnią się mocowaniem siedzeń, które może być umieszczone od góry lub od dołu, a także prędkością jaką rozwijają i rodzajami przeciążeń jakich można na nich doświadczyć. To jednak nie jedyne różnice.

Jest w czym wybierać

W pełnym doświadczeniu przejażdżki na roller coasterze ważne jest poznanie towarzyszącej danemu urządzeniu historii co pozwala poczuć jeszcze bardziej klimat ekstremalnej przygody. Pod tym względem Energylandia umożliwia nam doświadczenie wielu odmiennych motywów i różniących się od siebie historii. Może być to np międzygalaktyczna podróż czasoprzestrzenna, szalona przejażdżka na latającym smoku lub spływ rwącą rzeką. Wszystko zależy od naszych upodobań.

Podróż do gwiazd

Dobrym przykładem takiej tematyzacji jest tu Hyperion przez wielu uznawany za największą atrakcję Energylandii. Wcielamy się tu w pasażerów międzygalaktycznego statku badawczego o nazwie Hyperion_1. Statek, którym podróżujemy w drodze na księżyc Saturna - Hyperion, natrafiają na czarną dziurę, a następnie poprzez tunel czasoprzestrzenny z gigantyczną prędkością przenoszą się w okolice planety Hyper Novi, która swoim wyglądem i klimatem przypomina naszą Ziemię.

Osoby chcące sprawdzić Hyperiona zapoznają się z tą historią przed wejściem do wagoników za pośrednictwem przygotowanego filmu, który wyświetlany jest na dużym telebimie. Specjalnie z myślą o osobach chcących lepiej poznać losy pasażerów wspomnianego statku badawczego przygotowano także miniserial, który wprowadza nowe wątki oraz pozwala jeszcze lepiej wczuć się w rolę kosmicznego odkrywcy nowych planet. Sama podróż Hyperionem doskonale pasuje do zasygnalizowanego na wstępie kimatu. Kolejka rozpędza się tu aż do 142 kilometrów na godzinę, a pierwszy spadek niemal pionowo w dół wykonywany jest z wysokości 77 metrów. Kolejne serie zakrętów dopełniają całości tworząc wyjątkowe i niezapomniane przeżycie.

Klimat wyścigów

Charakterystyczną tematyzację posiada także m.in. roller coaster Formuła, w którym możemy wcielić się w rolę kierowcy najwyższej możliwej klasy wyścigowej, czyli Formuły 1. Stacja kolejki oraz jej otoczenie wprowadzają klimat świata motorsportu, a dzięki szybkiemu przyspieszeniu, które poczujemy już na samym początku dowiemy się jak czują się zawodnicy startujący w wyścigach. Jacyś chętni do testów?