Dlaczego nie wolno lekceważyć próchnicy?

Próchnica jest od dawien dawna chorobą społeczną – współistnieje z człowiekiem od zarania dziejów. W XXI wieku, przy poziomie współczesnej medycyny, nie powinna mieć w ogóle racji bytu – tymczasem szaleje w skali globalnej i zbiera liczne żniwo. W jamie ustnej przebywa wiele bezpiecznych dla ludzkiego zdrowia drobnoustrojów, które wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej – można uznać, że paciorkowiec Streptococcus mutans też stoi w jej szeregach, chociaż pojawia się dopiero wraz z pierwszym ząbkiem. Bakteria ta wykazuje silne działanie próchnicze, ale do jej pobudzenia potrzebna jest pożywka w postaci cukru rafinowanego. Paciorkowiec jest traktowany przez niektóre środowiska jako bakteria mocno infekująca i zaraźliwa – można się nią zarazić poprzez przypadkowe styknięcie się szczoteczek do zębów. W Polsce z próchnicą jest fatalnie. Jeśli chodzi o poziom zainfekowania bakterią Streptococcus mutans, to w Polsce dotyka ona ponad 90% społeczeństwa. To bardzo dużo jak na skalę światową. Dla porównania w zwariowanej na punkcie urody i zdrowia Wenezueli jest to tylko 40%. Najmniej tej bakterii grasuje na mieszkańcach Australii. Polacy – jeśli można generalizować – nie są zbytnio świadomi zagrożeń, jakie za sobą niesie choroba próchnicza. Być może dlatego tak często ją lekceważą, odkładając wizyty kontrolne u lekarzy stomatologów na później lub objadając się słodyczami bez umiaru.

Punktem zapalnym dla poruszenia aktywności paciorkowca Streptococcus mutans jest właśnie cukier we wszelkich jego postaciach, który człowiek aplikuje do swojej jamy ustnej. W wyniku tego paciorkowiec wytwarza płytkę nazębną, którą może skutecznie usunąć stomatolog w Olsztynie (http://dentysta-stomatolog.com/olsztyn,1.html). Na pewno dentysta w Olsztynie poradzi sobie z zastopowaniem rozwoju tej bakterii. Nie wolno unikać wizyt w gabinecie stomatologicznym – nie chodzi tutaj wyłącznie o piękne zęby, ale i o zdrowie całego organizmu. Zepsute zęby i chore dziąsła przepuszczają bakterie do całego organizmu, co może prowadzić do infekcji ogólnoustrojowych oraz wywoływać choroby zatok, serca, nerek czy stawów, a w skrajnych przypadkach – doprowadzić do niebezpiecznej dla życia sepsy. Dlatego jak najwcześniej należy podjąć się leczenia – próchnica jest chorobą uleczalną. Niestety ma tendencje do nawracania, stąd i potrzeba częstych wizyt kontrolnych.

Jedna myśl na temat “Dlaczego nie wolno lekceważyć próchnicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>